Naposledy aktualizováno: 03.02.2019 20:24:56
logo

Místní knihovna Onšov

Letos jsme měli na začátku školního roku hned úkol. Získat fotografie domů, kde se bydleli řemeslníci a připravit výstavu k oslavám 100 let samostatné republiky. Oslavy se budou konat 27. 10. 2018. Děti zazpívají hymny, budeme pokračovat položením věnců u pomníku padlých vojáků, bude odhalen nový rozcestník, v Záhybí zasazena lípa, strom republiky a na závěr výstava.

Při hledání v kronice jsme navíc zjistili další významná výročí......

2018/2019

OBRÁZEK : img.obrazky_.cz3_.jpg


Před velikonočními svátky jsme vyráběli zajíčky, vajíčka z bavlnky, kuřátka -zápich ze dřeva. Pokračujeme dál, každý týden. Na šipkovanou jsme šli letos na koupaliště do Těškovic.

 

 

V pátek 23. 3. 2018 se koná v knihovně

Odpoledne s Andersenem.

Začínáme v 17.00 hodin a předpokládaný konec bude ve 21.00. Napíšeme psaní dětem do Nymburka podle Čapkovy knihy, poslechneme si pohádku H.CH.Andersema Statečný cínový vojáček, projdeme se noční vesnicí (vezměte si baterku a reflexní pásku). Budeme číst Rychlé šípy. Na závěr pošleme pohlednice - pozdrav z knihovny.

 

OBRÁZEK : nocovani.jpg 

 

V lednu jsme vyráběli papírový model městečka a sovičky, v únoru jsme se připravovali na masopust a udělali pro své milé "valentýnky". Nyní nacvičujeme divadelní představení na jarní setkání občanů. Letos jsme si vybrali opět dvě pohádky Janka a drak a O dvanácti měsíčkách.

 

 

 

Zveme všechny občany na sváteční setkání

s rozsvěcením stromečku,

výstavou Vánoce v kuchyni

a tradičním punčem, trdelníkem, vánočkou a štolou... 

 

 

Na advent jsme se připravovali tradičně výrobou vánočních ozdob na stromeček, který pak zdobí adventní výstavu. Vánoce v knihovně jsme si udělali ve středu o prázdninách 27.12.2017. Promítali jsme si pohádky a hráli deskové hry.

 

 

  Knihovna pořádá 17.11. 2017 od 17.00 hod. besedu

Přírodní antibiotika s RNDr. Jitkou Macháčkovou

Dozvíte se o bylinách, pěstování, zpracování, užití

 

 

  

Po prázdninách se opět v plném počtu scházíme v knihovně. Vyráběli jsme draky ze sena, společně podzimní strom a připravovali se na listopadové svátky. Vyrobili netopýry, strašidla, dýně z vlny a podzimní výzdobu oken. Letos jsme si v sobotu o podzimních prázdninách uspořádali strašidelnou oslavu se vším, jak má být. Podával se urmlčí čaj, špagetoví červi, lebkouni,..Hráli jsme hry a nakonec i tančili.  

 

2017/18 

 

 

Vyráběli jsme záložky do knih, beránky, velikonoční zajíčky z ponožek, kraslice, jarní víly. Odlévali jsme svíčky ze včelího vosku a hodně hráli loutkové divadlo. Rok 2017 je bohatý na kulturní výročí ( např. J. Skupa, B. Němcová, M. Kirschner, J. Trnka, B.Hrabal, J.Čapek- hráli jsme Psí pohádku, F. Kožík, E. Petiška, O. Sekora, M. Macourek, M. Aleš, J. Lada), proto jsme hráli pohádky s malým divadélkem. Vystoupili jsme na Jarním setkání občanů.

Na závěr Týdne Čtení dětem jsme vyšli do přírody na šipkovanou a pak pokračovali v knihovně malováním mraveniště podle O. Sekory, vyplňováním kvízů a hádanek. Každý si udělal odznak (placku) na triko.

 

V listopadu jsme nacvičovali koledy na adventní rozsvěcení vánočního stromečku, vyráběli jsme vánoční stromečky, v prosinci pak i sešívané vánoční ozdobičky z filce, sněhové vločky a přáníčka. V prosinci jsme se  pak již tradičně sešli na vyrábění adventních věnců, nacvičili jsme koledy, se kterými jsme vystoupili na svátečním setkání s rozsvěcením vánočního stromečku, výstavou a pečení trdelníků.

 

 

 

ZVEME VŠECHNY DO KNIHOVNY NA

 

VÝSTAVU PANENEK

 

Můžete ji navštívit ve výpůjční době, otevřeno je i každý víkend, celý listopad.

Součástí je i dílnička. Můžete si vyrobit vánoční ozdoby či nazdobit perníčky.

 

 

Tak a je po prázdninách. Od října se opět začneme setkávat na úterním čtení a vyrábění. V letošním roce slaví akce Celé Česko čte dětem Desetiletí. My jsme naše pravidelná Čtení zahájili knížkou České pověsti. Vyráběli jsme dinosaury a strašidla z kukuřice.

 

Každý týden od 17.00 hodin ve školním roce 2016/17 

 

OBRÁZEK : img.obrazky_.cz3_.jpg

 

 

 

Cílem akce Celé Česko čte dětem je motivování ke čtení. Na ukončení Týdne čtení dětem v ČR jsme ale vyšli do přírody. Kája s Nikolkou připravily pro ostatní děti Šipkovanou. byly s námi i maminky. Úkoly, otázky a rébusy, které děvčata připravila, nás zaměstnaly na celé odpoledne. Našli jsme poklad a udělali si piknik u lesa. Přejeme všem hezké léto a po prázdninách nashledanou. 

 

U příležitosti Svátku matek a Jarního setkání občanů  jsme na velkém jevišti zahráli dvě pohádky, které jsme minulý měsíc nacvičili. Byly to pohádky Rukavička a Sněhurka. Děti byly šikovné a divadelní představení zahrály také pro mateřinku a první a druhou třídu Základní školy v Košeticích.

 

V dubnu jsme vyráběli proplétaná papírová srdíčka, barvili jsme trička pomocí šablon, abychom měli na jaře něco hezkého na sebe. Pokračujeme v nacvičování divadelního představení.

 

V březnu jsme vyráběli  jarní motýlky z krepového papíru a korálků, ovečky motané z vlny a věnečky na dveře z papírových kytiček k tomu si čteme z knížky Mikulášovy patálie.

 

V knihovně probíhá Knižní bazar. Máte-li doma knihy již stokrát přečtené, můžete je nabídnout ostatním, nebo si přijít jinou knížku vybrat...

...a také soutěž k 700. výročí narození Karla IV.

 

V únoru jsme vyráběli panenky z makovic, srdíčka z papírových ruliček, začali jsme nacvičovat novou divadelní pohádku a čteme si z  knížky Františka Nepila: Štuclinka a Zachumlánek.

 

V lednu jsme listovali knížkou Jiřího Žáčka, dávali jsme si hádanky, učili se říkat jazykolamy a četli si básničky. Vyráběli jsme sněhuláky ze lžiček nebo karnevalové masky.

 

V prosinci si čteme z knihy  A.Lindgrenové  Vánoční příběhy.Vyráběli jsme Mikuláše,zápichy do oken, svícny a jmenovky na dárky. Poslouchali jsme koledy a při setkání před prázdninami jsme si promítali pohádku a ochutnávali čerstvé cukrovíčko.    

 

Listopad jsme zahájili novou knížkou Pohádky dědečka Fábulína, malovali jsme šnečky, navlékali korálky jako vánoční ozdoby, vyráběli jsme vánoční stromečky z papíru a ze šišek.  

 

V tomto období dlouhých večerů jsme uspořádali i několik akcí pro dospělé - besedy Cesta na Bajkal se účastnilo asi 120 obyvatel. Zejména pro ženy bylo určeno přeadventní setkání v knihovně s tvořením vánočních ozdob, přišlo 26 žen a 14 dětí.

Při tradičním rozsvěcení vánočního stromečku o první adventní neděli jsme zahájili výstavu vánočních ozdob "Třpytivá krása" . Byli zde k vidění ozdoby např. z 20. let 20. století vyráběné z kartonu, muchomůrky, které byly typickými ozdobami pro české země, skleněné, korálkové, slaměnné, perníkové a také ozdoby, které jsme vyráběli v knihovně. Stejně jako v loňském roce se podávala štola, vánočka, svařené víno a pekl se trdelník. Vojta Hrabánek s dědou zatroubili koledy. Bylo to příjemné sváteční odpoledne. Děkujeme, že jste přišli.

 

V roce 2015 probíhá v prvním říjnovém týdnu již 19. ročník Týdne knihoven, letošní motto této celostátní akce je "Zažijte knihovnu jinak". Cílem je přivést ke knihám, mezi knihy, do knihoven, k zájmu o knihy a četbu lidi všech věkových skupin.

My jsme naše pravidelná setkávání zahájili knížkou Ezopovy bajky a s dětmi i maminkami jsme vyráběli ježky ježaté. Druhé setkání jsme věnovali bramborám. Z brambor jsme vyráběli strašidýlka a k bramborám jsme si vlastnoručně namíchali bylinkovou sůl. Pak jsme se připravovali na dušičky, vystřihovali jsme dýně, netopýry, nachystali jsme si občerstvení v podobě jednohubek.

 

Každé úterý se budeme v knihovně setkávat s nejkrásnějšími dětskými knihami na krátkých čteních, které stejně jako v loňském roce bude doprovázet tvoření.

Nezapomeňte - začínáme 6. října vždy od 17.00 hodin.

 

 2015/2016

 

OBRÁZEK : img.obrazky_.cz3_.jpg

 

Celé Česko čte dětem 2014/2015

V rámci projektu "celé Česko čte dětem" bude v Místní knihovně Onšov probíhat každé úterý od 17:00 hodin předčítání knížek dětem.

 

První čtení jsme zahájili v "Týdnu knihoven"  7.10.2014 - 17:00 pohádkou Jak pejsek s kočičkou pekli dort a pak jsme si upečené dortíčky nazdobili...a snědli.

Při vyrábění draků jsme četli knížku Pohádkový dědeček od Eduarda Petišky.

Při dnešním setkání jsme si přečetli pohádku O třech medvědech a vyráběli podzimní výzdobu - řetěz z listí a ježky.

Dnes nám četla babička V.Borková, zahráli jsme si divadlo, kreslili pohádku a poslouchali mimioperu - to všechno na téma Červená Karkulka.

 

V pátek 7.11. 2014 od 19:00 promítáme pro dospěláky v klubovně hasičské zbrojnice historické fotografie a pohlednice Onšova a okolí. Slovem a obrazem provází kronikář pan Josef Jaroš.

 

Svátek má Martin, přečetli jsme si jeho příběh, o vzniku pranostiky, výrobou papírových stromečků se připravujeme na advent.

Dnes jsme začali číst knížku vzpomínek Josefa Lady, která nás bude provázet celým adventním časem. První příběh byl o návštěvě Mikuláše a čerta u Ladů...a malé papírové čertíky jsme si udělali.  O týden později jsme vyráběli papírový betlém a připravovali se tak na výstavu betlémů. Četli jsme si "Jak to bylo s Jezulátkem". 

Také jsme vystříhali z kartonů hvězdičky, ozdobili je skořicí, badyánem a přírodninami a vznikly moc hezké ozdoby na stromeček. Nazdobili jsme si svícny a adventní období zakončili přípravou kapra - pravda, jen z papíru, ale ochutnávali jsme u toho o p r a v d o v é  cukroví. Šťastné vánoce všem ...

 

Pro dospěláky připravila knihovna dvě akce. Před adventem se sešly paní a dívky a vyzkoušely vázání a zdobení adventních věnců.

O první adventní neděli, při tradičním rozsvěcení stromečku, byla zahájena výstava betlémů. Betlémů a jesliček z nejrůznějších období (nejstarší z roku 1920), z nejrůznějších materiálů (kromě papírových i jesličky ze šustí, perníku, keramiky, skla, sádry, vyřezávané, z moduritu,...) bylo vystaveno přes čtyřicet. 

 

PF 2015

 

V novém roce se opět scházíme každý týden v knihovně. V lednu jsme si četli knižku M.Peisertová: Pohádky babičky Kuličky a vyráběli např. sněhuláky - i když, pro nedostatek sněhu, jen z dřevěných špalíčků.

 

V únoru si připomínáme F. Nepila, který by oslavil narozeniny a přečetli jsme si jeho knížku: Lišky, dobrou noc. Vyráběli jsme masopustní čelenky či papírové akvárium.

 

Březen jsme zahájili vařením. Měli jsme totiž hosta a připravili jsme mu občerstvení. Vlastně jí jsme připravili občerstvení - Gábina Zelenková nám přišla promítat. Pak jsme se připravovali na velikonoce - vyráběli jsme papírové beránky, zajíčka ze dřeva a malovali vajíčka.

 

V dubnu jsme se kromě četby a tvoření hlavně věnovali nacvičování divadelního představení pohádek O Budulínkovi a Mrazík. V pohádkách hrály všechny děti a předvedly je na velkém jevišti v hospůdce Na rynečku všem maminkám.

 

V květnu jsme nejprve pro budoucí prvňáčky udělali Abecedu z přírodnin, koncem měsíce už bylo hezké počasí, tak jsme pobývali venku. V parku jsme sestavili společnými silami mandalu a o posledním "čtení" jsme hráli šipkovanou. V knihovně čekal děti první dopis a po označené cestě hledaly další psaníčka s úkoly. V cíli našly děti zlatý poklad, udělaly si piknik a dozvěděly se, kam jeli Mach a Šebestová s Jonatanem na školní výlet.

Přejeme všem hezké léto a po prázdninách nashledanou.

 OBRÁZEK : img.obrazky_.cz3_.jpg

 

 

 2014/15